Поради для батьків
Перші дві найважливіші поради батькам, як підготувати дитину до школи вдома самостійно:
- підготовка до школи вдома є цілком посильною для батьків, якщо розібратися з нюансами;
- навіть, якщо дитина відвідує спеціалізовану підготовку до школи, вдома теж доведеться багато чого робити.
Що і як робити, розповідаємо далі.
Підготовка дитини до 1 класу школи – це важлива і достатньо непроста робота. Батькам може здатися, що підготовка до школи означає наявність у дитини декількох посібників із прописами, знання нею букв і цифр та вміння рахувати до 10. Звісно, знання букв, цифр, рахунку тощо є корисним для дитини дошкільного віку й посібники їй справді потрібні. Однак на етапі підготовки малечі до школи батькам варто більше зосередитися на розвитку пам’яті, зорової і слухової уваги, сприйняття, уяви, зорово-просторової орієнтації дитини тощо. А ще слід забезпечити міцний фундамент майбутнього шкільного навчання, розвиваючи вольову сферу й мовленнєві навички дошкільняти. Дитяча психіка має «дозріти» до школи. Є низка чинників, що прискорюють або ж гальмують її розвиток.
Урахуйте, що початок навчання в школі – це великий адаптаційний виклик для дитини, адже її нервова система, вольова сфера і навіть фізичний стан у цей період піддаються стресу. Дитина змушена пристосовуватися до геть нових умов. Їй треба дослідити нову реальність, випробувати різні стратегії поведінки, щоб зрозуміти, як себе поводити, проаналізувати, як поводяться інші, навчитися себе стримувати. Окрім того, дитина має впоратися з лавиною інформації та вимог. Усе це потребує значних витрат енергії. Найлегше долають такі навантаження не ті діти, яких перед початком навчання в першому класі активно муштрували, а ті, які прийшли до школи в ресурсному стані й відпочили за літо.
Висновок перший: активно готувати дитину в останні літні місяці перед школою – не найкраща ідея. Це не значить, що готувати до школи не треба взагалі. Треба. А от як і коли? Нумо з’ясовувати.
Коли починати готувати дитину до школи?
Чітких формальних вимог немає. Програма початкової школи побудована так, що букви, цифри і навіть уміння рахувати дитина має змогу засвоїти в школі. Але якщо ще до вступу в школу в неї будуть сформовані ці та інші базові знання і вміння, це зробить адаптацію м’якшою, а навчання в перші місяці легшим. Однак важливішими є загальний рівень готовності психіки, нервової системи й фізична зрілість. Інакше імовірними є труднощі в навчанні, небажання дитини ходити в школу, її фізичне виснаження, постійна втома і часті хвороби в перші місяці школи.
Природа добре подбала про дітей і часто підказує батькам, що й коли треба вчити та розвивати. Є періоди в розвитку дошкільнят, коли в них помітно активізується бажання займатися тією чи іншою діяльністю. Будьте уважні, адже в такі періоди (їх називають сенситивними) варто максимально зануритися в цікавий для дитини вид діяльності. Це і буде найкращою підготовкою до школи.
Отож, далі зосередьмося на основних компонентах підготовки до школи, на які варто звернути увагу батькам: з’ясуймо, що слід робити вдома самостійно, а що краще залишити вчителям під час навчання дитини в 1 класі.
На що звернути увагу батькам, готуючи дитину до школи вдома самостійно?
- Розвивайте навички письма й графомоторні навички
Порада батькам: не можна форсувати рукописне письмо. Якщо не давати часу на закріплення цієї навички, надалі можна отримати кепський сюрприз – «нечитабельний почерк». Але в дітей у певний період, орієнтовно це припадає на 4–5 років, з’являється активне бажання писати. Ви можете помітити, як дитина імітує письмо, виводячи рядочками «каракулі», приговорюючи, що вона пише, активно цікавиться розмальовками (бо це, як правило, доступний спосіб тренувати графомоторні навички), хоче малювати. Це сигнал, що настав час приділити увагу письму.
У цей період пропонуйте малечі багато розмальовок. При цьому покажіть, що за контур треба намагатися не виходити; розкажіть, що олівці – це чудовий чарівний інструмент, адже одним олівцем можна зробити різні відтінки. Особливо вражає дітей відтінковий градієнт. Дитина вчитиметься взаємодіяти з олівцем, керувати силою натискання, наводити лінії, штрихувати, повторювати контур. І все це із величезним запалом.
Активно розвивайте бажання дитини малювати. У малечі мають з’явитися завдання-інструкції, які підкажуть, як поетапно намалювати той чи інший предмет. Спонукайте змальовувати й копіювати малюнки. Підказуйте, хваліть, захоплюйтеся юним художником чи художницею.
Це час, коли дитина буде залюбки обводити по контуру і проходити олівцем лабіринти. Тому пропонуйте максимальну кількість графомоторних завдань, у яких треба обводити, рухатися за лініями, малювати від точки до точки. Гарна активність – це робота з лінійками-трафаретами. Власне, обводити можна будь-що: перевернутий стакан, формочки для випікання печива, клітинки на звичайному аркуші. А ще варто проводити довгі горизонтальні й вертикальні (аркуш треба перевернути) лінії на аркуші в лінійку, косі лінії на аркуші в косу лінійку. Головне, що така діяльність майже не потребує особливих матеріалів, однак матиме мегакористь. Не забувайте й про вирізання та аплікації для зміцнення руки і розвитку навичок орієнтування на аркуші.
Вивчаючи букви, дитина має відразу учитися їх писати, щоб закріпити через моторну діяльність образ букви. Але не форсуйте злите рукописне письмо! Дитина може навчитися писати друковані літери і може пробувати писати окремі букви рукописним шрифтом, але за умови, що ви точно знаєте, як показати правильний алгоритм написання елементів. Ось цей чудовий комплект із прописами друкованими літерами ідеально підійде для підготовки до школи.
- Читання: вивчення букв, читання по складах
Вчимо букви в грі. Чим більше фізичної активності буде в таких іграх, тим краще. Для ігор можна використовувати різні картки з буквами (з малюнками, картки Домана, набір для складання слів). На видному місці повісьте наочність-плакат із лаконічним шрифтом.
Гарне поєднання для ігор – плакат і розрізні картки з однаковими малюнками. Можна по одній перевертати картку з буквою і шукати її на плакаті. Або ж розкласти всі картки на підлозі в такому порядку, у якому букви зображені на плакаті.
За допомогою розрізного набору для складання слів можна цікаво вчитися читати перші склади й слова. Для того, щоб закріпити навичку читання складу, важливо не просто зливати букви в склад, а й робити обернену дію – розкласти склад на букви. З буквами-картками такі маніпуляції робити просто й цікаво. У наборі є декілька зображень кожної букви. Тож можна пограти і в класичне меморі, шукати однакові літери, тягнути букви по черзі й називати слова, які починаються на цю букву, і навіть учитися розрізняти великі та малі рядкові літери.
Щоб добре закріпити в дитячій пам’яті образ букви, використовуйте завдання, у яких треба розмалювати букву чи знайти її серед інших. Гарно активізує зорову увагу завдання, де буква написана різним шрифтом. Підготовка до школи – це час, коли з буквами треба гратися.
Окрім того, не забуваймо: щоб навичка читання активізувалася, треба мати досить розвинені:
увагу, зокрема вибіркову увагу (відповідає за вміння зосереджуватися);
робочу пам’ять (відповідає за те, щоб утримувати інформацію про всі попередні букви в слові);
зорово-просторове сприйняття (дає можливість утримати рядок поглядом, рухатися очима зліва направо).
Усе це, необхідне для читання, досягається завдяки не-читанню.
Дуже потрібна гра – забавлянки на кшталт «тосі-тосі» («ладки», «ладушки»). Гадаєте, це тільки для немовлят? От і ні, такі ритмічні парні ігри з використанням плескання в долоні бувають досить складними. Щоб із ними впоратися, треба утримати в пам’яті й здійснити певні непрості дії. Спробуйте. Не всім дорослим вдається зробити такі ігри-плескання в долоні у швидкому темпі.
Якщо уникати таких ігор та комплексних завдань на загальний розвиток, дитина знатиме букви, але автоматизувати читання, навіть складове, згодом їй буде вкрай складно.
Отож, на етапі підготовки до школи дбайте про 3 важливий пункт підготовки.
- Приділіть особливу увагу розвитку вищих психічних функцій дитини: сприйняття, уваги, уяви, пам’яті, мислення
Як це зробити? По-перше, грати в активні класичні дворові ігри: усі можливі ігри з м’ячем, гумкою, класики, ігри зі скакалками, наздоганялки, естафети, групові вуличні ігри тощо.
По-друге, мастхев уміння дошкільника перед школою – їзда на двоколісному велосипеді без додаткових коліс.
По-третє, стимулюйте розвиток балансу. Часто дитина в дошкільному віці любить ходити вуькими стежками, бордюрами. Заохочуйте це бажання. Воно з’являється не дарма. Загалом батькам і дорослим треба навчитися бути більш уважними до дитини, помічати її бажання. Наприклад, дитина хоче залізти на дерево, а їй не дозволяють. Але в цей момент у дитини є саме така потреба в розвитку (розвиваються міцність м’язів, скелет, певні зони головного мозку тощо). Вам страшно, бо лізти на дерево небезпечно? Зробіть так, щоб мінімізувати небезпечні моменти: запропонуйте невисоке дерево, підстрахуйте, будьте поруч. Наголосіть, що це можна робити тільки у вашій присутності.
По-четверте, корисно не забувати про вправи на перетин серединної лінії тіла й відчуття ритму.
Головний секрет підготовки до школи: ця підготовка має бути активною. Дитина багато часу має проводити на вулиці, дитячому майданчику, у парку чи лісі, багато ходити пішки і досліджувати цей світ руками.
А паперові завдання вибирайте такі, які теж сприяють розвитку:
слухового й зорового сприйняття. Наприклад, графічні диктанти, графічні завдання по клітинках і по точках;
просторової уяви. Як-от завдання «Фрагменти карти»;
логіки й мислення;
пам’яті. Наприклад, завдання «Різнокольорові вікна».
Усі вони позитивно впливають на всебічний розвиток майбутнього першокласника.
- Подбайте про життєві навички самообслуговування
Школа потребує не лише академічних знань. Скласти наплічник, зібрати пенал, переодягнутися в спортивний одяг, швидко перевзутися, відкрутити/закрутити фарби тощо. Море умінь, які потребують зосередженості й розвитку дрібної моторики. Щоб дитина могла дати собі із цим раду надалі, уже зараз виокреміть її зону обов’язків (скласти піжамку, застелити своє ліжко, допомогти вам поскладати й посортувати шкарпетки після прання, нарізати огірок, банан на перекус, зробити собі канапку тощо).
У цій сфері поле діяльності необмежене, спостерігайте за дитиною, і те, що вона може зробити сама, намагайтеся не робити за неї.
Окрім того, перед початком шкільного навчання дитину навчіть користуватися телефоном для непередбачуваних випадків. Вона має зенати напам’ять номер телефону батьків, як поводитися в небезпечних ситуаціях.
- Приділіть увагу навичкам поведінки в колективі
Це важливо, якщо дитина не ходила в дитсадок. Навчайте ввічливого спілкування з іншими дітьми. Розповідайте про правила поведінки з дорослими, літніми людьми. Зверніть увагу на те, як поводитися в транспорті, громадському місці, поясніть правила поведінки з чужими речами. Дитина має засвоїти, що пенал, ранець, чужа пухнаста ручка не є її власністю, і брати без дозволу їх не можна, як би не хотілося. Згодом дитині буде легше засвоїти правила поведінки в школі, на уроці, у їдальні тощо.
Оберіть цікаву програму підготовки до школи вдома
Усе зазначене свідчить про те, що підготовка до школи – це комплексна розвиткова робота з дитиною, яка починається не за місяць і не за рік до школи, а чи не з народження. Замість прискореної підготовки важливий правильний розвиток дитини, що включає різноманітні завдання й активності та вміння батьків дослухатися до потреб дитини.
А власне в останній рік перед школою долучіть до занять із дитиною спеціальні завдання з програми підготовки до школи, які в цікавій невимушеній формі потренують основні знання і навички, потрібні в школі.
Програма складається зі 180 послідовно згрупованих завдань. Тут є все, що потрібно дошкільнятам: математика, письмо, читання, головоломки для розвитку логіки й просторової уяви, розвиток зв’язного мовлення і вміння міркувати. Усі завдання цієї програми складають робочий зошит із підготовки до школи, аркуші якого легко завантажити та роздрукувати. Якщо дитина буде виконувати 3–4 завдання (це цілком посильно для 5–6 річної дитини) щодня, крім вихідних, то весь робочий зошит вона опрацює орієнтовно за 9–12 тижнів. Після завершення роботи вручіть малечі диплом про успішне виконання всіх завдань із підготовки до школи.
Насамкінець, ще декілька порад батькам. Загалом перед школою варто грати з дитиною в різні настільні ігри. Ігри прокачують усі сфери сприйняття, логіку, навички рахунку, увагу, реакцію тощо. А ще багато розмовляйте з дитиною. Розповідайте самі й заохочуйте її говорити. Обговорюйте ситуації, погоду, пори року, навколишній світ, свої плани, книги, мультфільми тощо. Це активізує зв’язне мовлення, загальну ерудицію, здатність утримувати та формулювати завершену думку, розмірковувати, робити висновки, враховувати контекст, бачити очевидні й неочевидні зв’язки і загалом мислити логічно. Погодьтеся: для школи це точно треба.